skip to main |
skip to sidebar
A Lidlben néhány hete volt egy akció, ott tettem szert a képen látható pizzaformára. Négy darab 29 cm átmérőjű forma volt egy dobozban állvánnyal együtt. Végre fel is avattam. Nagyon praktikus, egyszerre süthetünk többféle feltéttel készülő pizzát, csak arra kell figyelni, hogy az alsó pizzáknak több időre van szükségük. A pizzatésztát vékonyra nyújtottam, a feltét pedig paradicsomszószból, mozzarellából, sonkából és kukoricából állt.
Hozzávalók (4 db 29 cm-es pizzához)
A pizzatésztához - 560 g kenyérliszt
- 300 g 20 °C-os víz
- 6 ek olívaolaj
- 15 g friss élesztő
- 15 g só
A pizzaszószhoz
- 800 g paradicsom (San Marzano)
- 1 vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- só
- bors
- oregánó
- bazsalikom
Elkészítés
- A lisztet, a vizet, az olívaolajat és az élesztőt egy tálba teszem, és a kézi mixer dagasztó betétjével alacsony fokozaton keverem 3 percig, majd hozzáadom a sót, és további 6 percig keverem magasabb fokozaton. Puha, ragacsos állagú lesz.
- A tésztát egy nyújtótáblán kiterítem, és elkezdem hajtogatni (a technika olaszul colomba). Először is téglalap alakúra nyújtom az ujjaimmal a tésztát úgy, hogy közben az ujjaimat a tésztára merőlegesen tartva nyomkodom, apró lyukakat képezve így a felületén.
- A tészta felső harmadát középre hajtom, az ujjaimmal megszúrkálom, majd az alsó harmadát is ráhajtom, szintén megszúrkálom. 90 fokkal elfordítom, majd megismétlem az egészet. A colombától a tészta könnyebb és levegősebb lesz.
- Ha végeztem a hajtogatással, 20 percig pihentetem.
- A munkafelületet vékonyan belisztezem, a tésztát négy egyenlő részre osztom, és köralakúra nyújtom mindet. Az így kapott köröket sütőpapírra teszem, és berakom a hűtőbe min. 4, max. 8 órára.
- Közben elkészítem a pizzaszószt. A paradicsomok alját bemetszem, majd 1-2 percre forró vízbe rakom őket, hogy utána könnyebben lehúzhassam a héjukat. A hámozott paradicsomokat félbevágom, eltávolítom a magokat, és apró kockákra vágom.
- Az apróra vágott vöröshagymát olívaolajon üvegesre párolom, majd hozzáforgatom a zúzott fokhagymát és a paradicsomkockákat is.
- Felöntöm 0,5-1dl vízzel, sózom, borsozom, és néha (a vége felé sűrűbben) megkevergetve 40-45 percig főzöm, míg be nem sűrűsödik, ekkor adom hozzá a bazsalikomot és az oregánót, és ezzel el is készült.
- A sütőt 230 °C-ra melegítem. A formákat is berakom a sütőbe, hogy melegek legyenek.
- A pizzatésztát kiveszem a hűtőből, az előmelegített formákba helyezem, és megszúrkálom az ujjammal (középről indulva kifelé, a perem mentén körbe, majd vissza), ezután villával is megszúrkálom, majd megkenem a pizzaszósszal, mozzarellát rakok rá, végül a sonka és a kukorica következik.
- 10-15 percig sütöm a pizzákat.
Forrás: Giorgio Locatelli - Ízek Itáliája
Ez a recept - csakúgy mint a mézes krémes - Piri mama receptes füzetéből származik. Azonban egy kicsit variáltam rajta, a tésztába került kakaópor is, és fehércsokival vontam be (ötlet: innen). HozzávalókA tésztához- 370 g porcukor
- 2 tojás
- 50 g vaj
- 1 tk vaníliakivonat
- 5 kanál meleg méz
- 350 g liszt
- 50 g kakaópor
- 1 kk szódabikarbóna
- 1 csipet só
- 2 dl tej
A mázhoz- 400 g fehércsokoládé
- 2 dl tejszín
- 150 g vaj
- rum (ízlés szerint, nálam kb. fél dl)
Elkészítés- A cukrot, a tojást, a vajat, a vaníliakivonatot és a mézet habosra kavarom. A lisztet elkeverem a kakaóporral, a szódabikarbónával és a sóval.
- A lisztes keveréket és a tejet is a cukros masszához adom, majd kizsírozott, lisztezett, közepes méretű tepsibe öntöm az egészet, és 175 °C-os sütőben kb. 25 percig sütöm (tűpróba!).
- A mázhoz a fehércsokit és a vajat kis lángon vagy gőz fölött elkezdem olvasztani, ha már nagyjából megolvadt, hozzáadom a tejszínt is, a végén pedig a rumot.
- A kihűlt tésztát kockákra vágom, a csokimázba mártogatom, majd a kókuszreszelékben megforgatom.
A cukkinit nemcsak sós ételek készítéséhez használhatjuk fel, süteményekben is nagyon jól működik (csak úgy mint a répa). Egyfajta nedves állagot eredményez, így néhány nap múlva sem lesz száraz a tésztánk, viszont az ízét nem lehet érezni. Ezzel a csokis-kókuszos változattal csak jól indulhat a nap.Hozzávalók- 1 kisebb cukkini (250 g)
- 90 g liszt (nálam 60 g kenyérliszt, 15 g teljes kiőrlésű tönköly, 15 g teljes kiőrlésű rozs)
- 40 g kókuszreszelék
- 45 g cukrozatlan kakaópor
- 1 tk szódabikarbóna
- 1 tk sütőpor
- 1 csipet só
- 1 tk fahéj
- 1/2 tk szegfűszeg
- 1/4 tk szerecsendió
- 100 g kristálycukor
- 105 g világos nádcukor
- 2 tojás
- 1 tk vaníliakivonat
- 120 ml olaj
- 100 g étcsokoládé
Elkészítés- A cukkinit lereszelem (nagylyukú reszelőn!).
- A száraz hozzávalókat összekeverem, azaz lisztet, a kókuszreszeléket, a kakaóport, a szódabikarbónát, a sütőport, a sót, a fahéjat, a szegfűszeget és a szerecsendiót.
- A cukrot a tojással és a vaníliakivonattal habosra kavarom, majd az olajjal is alaposan eldolgozom.
- Ezt követően jöhet hozzá a lereszelt cukkini, a lisztes keverék és az apróra vágott étcsoki is.
- A masszát egy sütőpapírral bélelt kenyérsütőformába öntöm, és 170 °C-os, előmelegített sütőben 55-60 percig sütöm (tűpróba!).
- Ha kész, 10 percig pihentetem, majd kiemelem a formából, óvatosan lehúzom róla a sütőpapírt, és szeletelhető is.
A joyofbaking.com-on található recept alapján.
Amikor érik a körténk, mindig elkészítem ezt az egyszerű kevert tészta alapú, de annál finomabb sütit, amibe ráadásként kerül kókuszreszelék, a tetejére pedig mandula (dióval is nagyon jó). Pontos forrást nem tudok megjelölni, mert egy fénymásolt lapon kaptuk mi is. Az eredeti recepten változtattam apróbb dolgokat illetően, pl. egy 26 cm átmérőjű formát használnak a receptben, de én kb. a másfélszeresét szoktam elkészíteni, mivel nagyobb edényben készítem, a körte mennyiségét is növeltem ezenfelül, a tetejére több cukrot és mandulát szórok. A csésze helyett grammban adom meg a hozzávalók mennyiségét.
Hozzávalók (32 cm átmérőjű tortaformához) - 250 g vaj
- 270 g cukor
- 4 nagy tojás
- 100 g kókuszreszelék
- 250 g finomliszt
- 1 csomag sütőpor
- 1,5 dl tej
- 500 g körte hámozva, kockázva
- 4-5 ek világos nádcukor
- 15 dkg darabolt mandula vagy dió (eredetileg 3 marék szeletelt mandula)
Elkészítés - A szobahőmérsékletű vajat a cukorral habosra kavarjuk, majd a tojásokat egyesével eldolgozzunk a masszában.
- A kókuszreszeléket, a lisztet és a sütőport egy tálban elkeverem, majd a vajas részhez adom kisebb adagokban a tejjel felváltva.
- Végül meghámozom a körtéket, kis kockákra vágom, és egy fakanál segítségével a tésztához forgatom.
- A tortaforma aljába sütőpapírt vágok, az oldalát pedig kivajazom.
- Beleöntöm a masszát, megszórom a nádcukorral és a mandulával, majd 170 °C-os sütőben 35-40 percig sütöm (tűpróba!). Ha gyorsan barnulna, lefedem alufóliával sütés közben. Ha teljesen kihűlt, lehet szeletelni. Másnap még finomabb.
Valami könnyű, gyümölcsös desszertre vágytam, aztán beugrott, hogy az egyik gasztroblogon olvastam egy tejfölös-málnás finomságról, amelynek a tetejére cukrot karamellizálnak. Kisebb változtatásokkal én is elkészítettem.
Hozzávalók - 2 bögre szeder, eper, málna vegyesen
- 1 kis doboz natúr joghurt (125 g)
- 1 kis doboz tejföl
- 1 ek vaníliakivonat
- 1 tk fahéj
- késhegynyi kardamom
- 2 db keksz (fügés Jó reggelt)
- nádcukor (sötét, muscovado)
Elkészítés- A joghurtot, a tejfölt, a fahéjat, a kardamomot és a vaníliakivonatot összekeverem.
- A gyümölcsöt megmosom, a kekszet kisebb darabokra töröm és óvatosan összeforgatom a joghurtos öntettel. (Aki "szószosabban" szeretné, rakjon hozzá még egy-két doboz joghurtot.)
- Az egészet egy hőálló edénybe rakom, és megszórom nádcukorral.
- 8-10 percig a mikrohullámú sütő grill fokozatán karamellizálom a cukrot a tetején.
Számos gasztroblogon láttam mostanában bogyós gyümölcsökkel variált süteményeket, tortákat. Én most egy sütés nélküli sajttortát készítettem, amelyet szederrel dobtam fel. A különlegessége, hogy fehércsokoládéval ízesített, illetve egy zseléréteg választja ketté a krémet. Jól sikerült, mindenkinek nagyon ízlett, de nem a "pikk-pakk összedobom" fajtából való.Hozzávalók (26 cm-es tortaformához)
A kekszalaphoz - 215 g keksz (1 csomag Győri Zabfalatok)
- 100 g vaj
A töltelékhez - 500 g mascarpone
- 250 g szeder
- 200 g fehércsokoládé
- 2-3 ek méz
- 250 g habtejszín
- 6-6 g zselatin
- 0,25 + 0,25 dl víz
A zseléhez - 250 g szeder
- 50 g méz
- 13 g zselatin
- 2,5 + 0,5 dl víz
- 0,5 dl rozé
A felső réteghez - 300 g tejszín
- 1,5 ek porcukor
Elkészítés- A kekszalapot készítem el először, amihez a kekszet aprítógépben morzsásítom. A vajat közben megolvasztom, a kekszmorzsához öntöm és alaposan elkeverem a kettőt.
- A tortaforma aljába vágok egy köralakú sütőpapírt, majd erre egyengetem a masszát. A tortaforma oldalát sütőpapírcsíkkal bélelem ki. Hűtőbe rakom, amíg elkészítem a tölteléket.
- A töltelékhez a szobahőmérsékletű mascarponét habosra kavarom a kézi mixerrel, majd hozzákeverem az olvasztott fehércsokit és a leturmixolt szedret. Ízlés szerint adhatunk még hozzá egy kis mézet, illetve a kemény habbá vert tejszínt is hozzáforgatom.
- Ennél a pontnál a krém felét átszedem egy tálba, és a hűtőben tartom, amíg szükség nincs rá.
- Kb. negyed dl vizet kis lángon melegíteni kezdek, rögtön hozzáadok 6 g zselatinport, és addig melegítem kevergetve, amíg teljesen fel nem oldódik. Ekkor hozzákeverek a krémből 2-3 evőkanálnyit, majd az egészet alaposan elkeverem a krémben, és a kekszalapra öntöm.
- A mélyhűtőbe rakom kb. fél órára, a lényeg, hogy teljesen megszilárduljon, és csak azután öntöm rá a zselét.
- A zselé úgy készül, hogy a szedret egy kisebb lábasba helyezem, meglocsolom a mézzel, ráöntöm a rosét, és pár percig nagy lángon melegítem, amíg a bor alkoholtartalma el nem párolog.
- Ekkor jöhet hozzá 2,5 dl víz, amivel kis lángon rotyogtatom a szedret 15 percig. Hagyom hűlni, végül turmixgépben pürésítem, majd átszűröm az egészet, hogy a magoktól megszabaduljak. A zselatint a fent már leírt módon 0,5 dl vízzel elkészítem.
- Mielőtt ráöntöm a krémre a zselét, berakom a mélyhűtőbe 10 percre, hogy ne legyen olyan híg (vigyázni kell, nehogy túlságosan megszilárduljon, csak sűrűsödnie kell).
- Ezután ismét mehet a félig kész torta a mélyhűtőbe, míg a zselés réteg teljesen meg nem szilárdul (ez nálam 20 percig tartott).
- Ha ez kész, rá lehet önteni a krém másik felét, amiben előtte elvegyítjük ugyanúgy a zselatin másik felét.
- Ismét mélyhűtőzök fél óráig, majd a porcukorral kemény habbá vert tejszínt kenem a torta tetejére.
- Egy órán át a hűtőben pihentetem, a tálalás előtt pedig szederrel díszítem.
Íme az előző postban emlegetett keksz receptje. A hozzávalók arányát grammban adom meg, én nem nagyon szeretem a csészézést. A recept kb. 350 g mini étcsokilencsét ír, de nekem csak 50 g volt, illetve ezt kiegészítettem az itthon fellelt 2 tábla, apróra vágott étcsokival. Egyébként olyan lett, mint amilyenre számítottam, isteni. :)
Hozzávalók
- 200 g vaj (szobahőmérsékletű)
- 300 g világos nádcukor
- 2 tojás
- 1 tojássárgája
- 1 ek vaníliakivonat
- 350 g liszt
- 2 tk sütőpor
- 1/2 tk só
- 1/2 tk szódabikarbóna
- 250 g étcsokilencse
- 1 adag brownie (recept itt)
Elkészítés
- A szobahőmérsékletű vajat habosra kavarom elektromos kézi mixerrel, majd hozzáadom a cukrot, a tojásokat és a vaníliakivonatot.
- Egy tálkában a lisztet összekeverem a sütőporral, a sóval és a szódabikarbónával.
- A lisztes részt a vajas masszával egyenletesen elkeverem, majd beleforgatom a csokilencsét is.
- A tésztát a hűtőbe rakom legalább 1 órára, hogy kezelhetővé váljon.
- A kihűlt brownie-t 2x2 cm-es kockákra vágom.
- A tésztából egy tenyérnyi gombócot veszek, gömböt formázok belőle, majd a közepébe egy mélyedést készítek, ebbe belenyomkodok egy brownie-kockát, amit körbeveszek a tésztával, gömböt formázok belőle, és egy sütőpapírral bélelt tepsire rakom. Nekem 14 gombócot sikerült készíteni ebből az adagból.
- 160 °C-os sütőben 18 percig sütöm.
© puffancs
Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg!-Ne add el!-Ne változtasd! 2.5 Magyarország Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható