skip to main |
skip to sidebar
Már második hete készítem ezt az olasz finomságot, egyszerűen nem lehet megunni. A tésztája hasonló a képviselőfánkéhoz, de ellentétben azzal ez gömb alakú, nem vágják ketté és csokoládéöntettel tálalják. Kicsit féltem, hogy nem fog sikerülni, mert még sosem készítettem égetett tésztát, de igazán nem volt rá okom. Az alább megadott mennyiség kicsit soknak tűnhet, de egy 4-5 tagú család simán elpusztítja egy délután alatt.Hozzávalók (70-75 darabhoz)Tészta- 250 g víz
- 100 g vaj
- egy csipet só
- 150 g liszt
- 4 tojás
Töltelék- 1,5 doboz mascarpone (375 g)
- 6 dl tejszín
- 4+3 ek porcukor
- 1 tk vaníliakivonat
Csokiöntet- 100 g étcsokoládé
- 50 g porcukor
- 75 ml víz
Elkészítés- A vizet, a vajat és a sót egy lábasba helyezem, felolvasztom benne a vajat, majd ha forr, lehúzom a tűzről, és hozzákeverem a lisztet.
- Ezt követően még 2-3 percre visszateszem a tűzre, és folyamatosan keverem a tésztát.
- A tésztát áthelyezem egy keverőtálba, hogy gyorsabban hűljön.
- Ha teljesen kihűlt, a tojásokat kézi mixerrel egyesével hozzákeverem. Fontos, hogy csak akkor adom hozzá a következő tojást, ha az előzőt már teljesen elkevertem. Elvileg ettől lesz üreges a belseje. Fényes, kissé hólyagos állagú tésztát kell kapni.
- A tésztát habzsákba szedem, és sütőpapírral bélelt tepsire diónyi nagyságú gömböcöket nyomok kb. 4-5 cm-re egymástól, majd vizes ujjal megtapogatom az összes halom tetejét.
- Egy kis lábasban felforralok 2-3 dl vizet, és berakom 180°C-ra előmelegített sütő aljába, majd a tepsit is behelyezem, és 15 perc alatt aranybarnára sütöm. A víz azért fontos, mert a gőz segíti a fánkok növekedését. Sütés közben nem szabad nyitogatni a sütőajtót, nehogy összeessenek.
- Miután megsültek, rácson kihűtöm, és ezalatt elkészítem a tölteléket és a csokiöntetet.
- A mascarponét 4 evőkanál porcukorral és a vaníliakivonattal összekeverem, kissé habos legyen az állaga. A tejszínt a maradék porcukorral habbá verem, és óvatosan beleforgatom a mascarponéba.
- A csokiöntethez minden hozzávalót egy lábasba helyezek, és kis lángon addig kevergetem folyamatosan, amíg a csoki fel nem olvad. Hűlés közben még sűrűsödni fog.
- A kihűlt fánkocskákat a habzsákba töltött tejszínes mascarpone krémmel megtöltöm. Ha a habzsák feje nem tudja átszúrni a fánkokat, célszerű töltés előtt késsel egy kis lyukat vágni az oldalán.
- A megtöltött fánkokat piramis alakba rendezem és meglocsolom a csokiöntettel.
Könnyű fehércsokis mascarponeval töltött torta. A piskótalapokat áfonyalekvárral kentem meg, illetve marcipánnal borítottam.HozzávalókPiskóta- 6 tojás
- 6 ek cukor
- 6 púpozott ek liszt
- 1 tk vaníliakivonat
- 1 csomag sütőpor
- 1 csipet só
Krém- 750 g mascarpone
- 200 g fehércsokoládé
- 200 ml tejszín
- 1 tk vaníliakivonat
- cukor még ízlés szerint
- áfonyalekvár
- kb. 250 g marcipán
- krokant
Elkészítés- 6 tojásból hagyományos piskótát készítek.
- A tojások sárgáját a cukorral és a vaníliakivonattal habosra keverem.
- A lisztet, a sót és a sütőport összekeverem.
- A tojások fehérjéből kemény habot verek.
- A cukros-tojássárgájás keverékhez hozzáadom a lisztes egyveleget.
- Majd óvatosan hozzákeverem a fehérjéből vert tojáshabot.
- A masszát sütőpapírral kibélelt 26 cm átmérőjű tortaformába öntöm, és 170°C-ra előmelegített sütőben aranysárgára sütöm.
- A krémhez a tejszínt kemény habbá verem.
- A mascarponet habosra kavarom a vaníliakivonattal, majd az olvasztott fehércsokival.
- Óvatosan beleforgatom a tejszínhabot. (Ha nem elég édes, adhatunk hozzá porcukrot.)
- A torta összeállításához 3 lapra vágom a teljesen kihűlt piskótát, illetve a marcipánt porcukrozott munkafelületen két darab 26 cm átmérőjű, pár mm vastagságú körré nyújtom.
- Az alsó piskotalapot vékonyan megkenem áfonyalekvárral, ráhelyezem a marcipánkört, rákenem a krém 1/3-át, majd piskóta, áfonyalekvár, marcipán, krém 1/3-a, piskóta váltja egymást, végül pedig az egészet bevonom a maradék fehércsokis krémmel, és krokanttal megszórom a tetejét. Egy nappal tálalás előtt érdemes elkészíteni, mert másnapra jobban összeérnek az ízek.
Igazán könnyed, lágy ízű gnocchi, szinte szétolvad a szájban.Hozzávalók (4 személyre)- 500 g ricotta
- kb. 100 liszt
- 1 tojás
- 500 g spenót
- 1 dl tejszín
- 1 ek vaj
- 1 vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- szerecsendió
- só, bors
- parmezán
Elkészítés- A ricottát villával fellazítom, hozzákeverem a tojást, a sót, a borsot, majd a liszt 3/4-ét. Összegyúrom a tésztát, és még annyi lisztet adok hozzá, hogy lágy, formázható, de nem túl kemény tésztát kapjak.
- Lisztezett munkafelületen négyzetalakúra nyújtom, 1,5 cm vastagságú legyen.
- 1,5 cm-es csíkokat vágok le, melyeket hengerré formázom, ezt követően 1-1,5 cm-es darabokra vágom fel.
- Egy villát belisztezek, melyre a levágott tésztát nyomom, kissé elnyújtva azokat. A kész darabokat, lisztezett deszkára helyezem.
- Az a legjobb, ha a formázás után rövid időn belül kifőzöm a gnocchit. Ehhez egy nagy fazékban vizet forralok, megsózom, majd beleteszem a tésztadarabokat. Addig kevergetem, amíg a víz felszínére nem jön (1-2 perc), majd óvatosan átszedem a kész gnocchit a mártásba.
- A mártáshoz vajon üvegesre párolom az apró kockára vágott vöröshagymát, hozzáreszelem a fokhagymát. A spenótot is belekeverem, és pár perc alatt megfonnyasztom. Sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezem.
- Végül felöntöm tejszínnel, egyet rottyantok rajta, majd elzárom alatta a gázt, és az egészet botmixerrel pürésítem.
- A gnocchikat összekeverem a mártással, majd rögtön tálalom parmezánnal megszórva.
© puffancs
Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg!-Ne add el!-Ne változtasd! 2.5 Magyarország Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható